Přejeme vám barevné Velikonoce!

Nejvýznamnější svátky jara jsou tady a s nimi souvisí i naše tradiční pozvání.
Přejeme vám barevné Velikonoce!

Na Velký pátek 29. března 2024 vás srdečně zveme na Velikonoční posezení. které povede místní kaplan Pavel Kuneš. Znáte ho z jeho pátečních návštěv, kdy našim pacientům přináší dobrou náladu a víru v uzdravení. Půlhodinové setkání se uskuteční v 10.30 hodin v zámecké kapli v 1. poschodí (vedle výtahu). Zváni jsou nejen pacienti, ale i všichni jejich blízcí.

Velikonoce stojí u základu naší evropské civilizace. Jejich datum je pohyblivé a stanovuje se podle prvního jarního úplňku. Vždy první neděle, která po této měsíční fázi následuje, je velikonoční. Na Velký pátek si křesťané připomínají Ježíšovu smrt a dodržují půst, kdy má být na talíři pouze jedno hlavní a bezmasé jídlo za den. Podle pověr se ale také otevírají hory a vydávají své poklady. Následuje Bílá sobota, symbolizující vzkříšení Ježíše Krista. Ten den se západem slunce končí postní doba. O velikonoční neděli, na Boží hod velikonoční, má být bohatě prostřený stůl a na něm nádivka z různých druhů masa, vajec, pečiva a mladých kopřiv. Lidé si dávají malé dárky, aby je "beránek nepokakal". Velikonoční pondělí je pak ve znamení nejrůznějších tradic a zvyklostí, z nichž nejtypičtější je obřadní šlehání velikonoční pomlázkou. Říká se jí také dynovačka, mrskačka, hodovačka či šlahačka. Jako odměnu dostávají koledníci, kteří pořádně vyšlehali všechny dívka a ženy v blízkém okolí, malovaná vajíčka. Každá barva má přitom svůj význam. Například červená vyjadřuje lásku... Přejeme vám proto hodně barevné Velikonoce a pěkně si je užijte!