11.03.2017 20:22

Petr Prachner a jeho stopy v Měšicích

Právě uplynulo 210 let od úmrtí význačného pozdně barokního sochaře a řezbáře Petra Prachnera, který v roce  1775 vytvořil oltář pro kapli zámku Měšice. Prachner je podepsán jako autor mnoha dalších oltářů a kazatelen  -např. v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze či v kostele Panny Marie Vítězné a kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Bohužel jeho oltář se v měšické kapli nedochoval. Přesto tato zámecká kaple patří v naší nemocnici k příjemným místům, kde mohou pacienti rozjímat nebo se účastnit příležitostných mší. Je ovšem jistě pozoruhodné, že umělec Prachnerova formátu, který část života působil v zahraničí a jinak v Praze, zanechal svého času stopy právě v Měšicích.

Přikládáme dobový snímek Prachnerova oltáře v měšickém zámku