Historie zámku ve zkratce

Exteriér zámkuPrvní zmínky o obci Měšice se datují k roku 1294. Počátkem patnáctého století zde byla postavena tvrz. V roce 1767 – 1775 byl na místě původní tvrze postaven Antonínem Haffeneckerem pro rodinu Nostizů pozdně barokní zámek. Postranní křídla byla dostavbou připojena v letech 1780 – 1790. Vnitřní výzdoba zámku pochází od malířů Josefa Hagera (nástěnné malby v hale prvního patra z roku 1771) a Václava Ambrozziho (nástěnné malby ve zbytku původní kaple v prvním patře zámku). Na sever od zámku byly postaveny hospodářské budovy a jízdárna. Na jižní straně byl založen anglický park o rozloze asi 15–ti hektarů. V parku byly vysázeny vzácné dřeviny. V roce 1775 na hlavní věžičce zámku postavil profesor lékařství a fyziky doktor Jan Tadeáš Klinkoš jednohrotový hromosvod pravděpodobně první v Čechách. Zámek tím uchránil od požáru při úderu blesku. V letech 1779 – 1785 žil na zámku abbé Josef Dobrovský, jako vychovatel dětí rodiny Nostizů. Zámek byl v držení rodiny Nostizů až do roku 1946, kdy přešel do vlastnictví státu. Po roce 1948 byla v zámku zřízena politická škola Revolučního odborového hnutí (ROH). V šedesátých letech dvacátého století byl zámek upraven na nemocnici s interním a neurologickým zaměřením. V červenci roku 1996 převedla vláda České republiky zámek i s nemocnicí v rámci privatizace některých zdravotnických zařízení do vlastnictví obce Měšice. Zastupitelstvo obce se rozhodlo udržet v zámku nemocniční provoz a ve výběrovém řízení přijalo projekt tehdejší nadace ČANT. Od prosince roku 1996 byla nemocnice provozována Občanským sdružením pro provoz Centra integrované onkologické péče, které se v roce 2014 transformovalo na spolek.

Filmy, které se natáčely na zámku

Prostředí zámku, jeho tehdejší nemocnice a zámeckého parku inspirovalo i tvůrce staršího českého filmu Pět mužů a jedno srdce z roku 1971 režiséra Jana Matějovského a podle námětu Jaroslava Dietla, v němž si zahrálii přední čeští herci v čele s Vlastimilem Brodským, Eduardem Cupákem, Josefem Hlinomazem, Vladimírem Menšíkem nebo Martinem Růžkem. Film divákovi počátku sedmdesátých let dvacátého století umožnil nahlédnout do „provozu moderní nemocnice, kde se provádějí náročné operace srdce“.

06. 11. 2017

Krása podzimu

Náš měšický park zve k procházce. Nikdy v něm nenajdete tolik barev jako nyní na podzim.
06. 10. 2017

Natáčela se u nás pohádka

V našem zámeckém parku se v uplynulých dnech natáčela pohádka Nejkrásnější dar. Mimořádné na tomto projektu je to, že celá vzniká ve znakové řeči.